Clubs and Activities


Clubs and activities take place either at lunchtime or after school and each term a full extra-curricular timetable is produced to enable pupils to choose what they would like to take part in. Whether it’s drama or archery, photography or chess we cater for a wide variety of interests.

Clubs and Societies

Musical – orchestra, choir, jazz band, brass group, wind band, string group, School of Rock and chamber music

Sporting – rugby, football, hockey, netball, climbing wall, badminton,archery, golf, fitness, running, trampolining, athletics, cycling, rounders and tennis

 

Art Green Team
Bee KeepingHistory
Bell RingingICT
Book Club

Language – Chinese (Mandarin) and introduction to Dutch

Bridge Language Conversation - Spanish, German and French
Chess Club Middle Eastern Dance
Cookery Mindfulness
Craft Club Photography
Creative Writing Psychology
Dance Robotics
DartsScience
Debating Textiles
Drama Club Young Designers
Duke of Edinburgh Award Youth Chaplaincy Team
Electric Car Youth St Vincent de Paul

To download a copy of the 2018 Michaelmas Term's Clubs and Activities, please click here.

  1. January 2019

    1. Jan 23 Wed

      1. 08:50-17:00
        GCSE Art Trip Oxford Galleries
      2. 14:00
        Football - 1st XI, 2nd XI, 3rd XI - King Henry VIII (H)
      3. 14:15
        Boys' Hockey - 1st XI - Loughborough High (A) departs 13:10
      4. 14:15
        Boys' Hockey - 2nd XI - Loughborough High (H)
      5. 14:30
        Netball - 1st VII, 2nd VII - King Edward VI, Stratford (H)
      6. 16:00
        Netball - U12A, U13A - Bilton Grange (H)
    2. Jan 24 Thu

      1. 14:00
        Boys' Hockey - U13A - Lawrence Sheriff (H)
      2. 14:15
        Boys' Hockey - U13B - King Edward VI, Stratford (A) departs 13:15
      3. 14:15
        Netball - U13A, U13B, U13C - Bablake (H)
    3. Jan 25 Fri

      1. 10:00-16:30
        Voyage to Mars - da Vinci Trip National Space CentreInvited Y8 & 9 only
      2. 14:00
        Hockey Sevens - U12A, U12B - Lawrence Sheriff (A) depart 13:10
      3. 14:15
        Netball - U12A, U12B, U12C - King Henry VIII (H)
      4. 16:30-21:00
        Duke of Edinburgh's Award - Gold Training The Limes
    4. Jan 26 Sat

      1. 09:00-16:00
        Duke of Edinburgh's Award - Silver Training The Limes
      2. 09:00-13:00
        Duke of Edinburgh's Award - Gold Training The Limes
      3. 09:30
        Netball - U12A, U12B, U13A, U14A, U15A - Kingsley (A) depart 08:30
      4. 10:00
        Boys' Hockey - U13A, U13B - King Edward's (A) depart 08:15
      5. 10:00
        Hockey Sevens - U12A, U12B - King Edward's (H)
      6. 19:00-23:55
        South Africa Fundraising Ball 6FC
    5. Jan 27 Sun

      1. 09:00-16:00
        Duke of Edinburgh's Award - Silver Training The Limes
    6. Jan 28 Mon

      1. 14:30
        Boys' Hockey - U15A - King Edward's (A) departs 13:10
      2. 14:30
        Boys' Hockey - U15B - King Edward's (H)
    7. Jan 29 Tue

      1. 07:30
        A-level Geography Trip departs Cranedale Centre, North Yorkshire
      2. 11:00
        Football - U14A - National ISA Tournament (A) departs 09:40
      3. 14:15
        Boys' Hockey - U14A - Bablake (H)
      4. 14:15
        Boys' Hockey - U14B - Bablake (A) departs 13:30
      5. 14:30
        Netball - U14A, U14B, U14C - Wellingborough School (H)
      6. 16:45
        Boys' Hockey - 2nd XI - King Edward VI, Stratford (A) departs 15:55
    8. Jan 30 Wed

      1. 14:00
        Football - 2nd XI, 3rd XI - King Edward VI, Camp Hill (H)
      2. 14:15
        Netball - 3rd VII, 4th VII - King Henry VIII (A) depart 13:30
      3. 14:30
        Boys' Hockey - 1st XI - King Edward's (A) departs 13:10
      4. 14:30
        Boys' Hockey - 2nd XI - King Edward's (H)
      5. 14:30
        Netball - 1st VII, 2nd VII - King Henry VIII (H)
    9. Jan 31 Thu

      1. 14:15
        Boys' Hockey - U13A - Bablake (A) departs 13:15
      2. 14:15
        Boys' Hockey - U13B - Bablake (H)
      3. 14:15
        Netball - U13A, U13B, U13C - King Henry VIII (H)
      4. 18:30-19:30
        Year 10 Spanish Trip - Parents' Meeting Sixth Form Lecture Theatre
  2. February 2019

    1. Feb 01 Fri

      1. 03:30
        Sixth Form Physics Trip to CERN departsGeneva
      2. 14:15
        Hockey Sevens - U12A, U12B - Bishop Vesey's (H)
      3. 14:15
        Hockey Sevens - U12C, U12D - Bishop Vesey's (A) departs 13:10
      4. 16:15
        Football - U16A - Danetre School (H)
      5. 20:00
        A-level Geography Trip returns Cranedale Centre, North Yorkshire