Mon 30
Hopbel Hockey Trip (The Limes) (Day 3 of 5)

Hopbel Hockey Trip (The Limes) (Day 3 of 5)

Year 8-9 Girls' HPV vaccination (6FC)

09:00

Year 8-9 Girls' HPV vaccination (6FC)

Boys' Cricket - U15B - Bablake (A) depart 13:15

14:15

Boys' Cricket - U15B - Bablake (A) depart 13:15

Heads of Department meeting (LG06)

16:00

Heads of Department meeting (LG06)

PTA Committee meeting

18:00 - 21:00

PTA Committee meeting

Location
6FCMR
Tue 1
Hopbel Hockey Trip (The Limes) (Day 4 of 5)

Hopbel Hockey Trip (The Limes) (Day 4 of 5)

Trustees Education and Staffing (Crackley Hall Specific) Committee meeting

14:00 - 16:00

Trustees Education and Staffing (Crackley Hall Specific) Committee meeting

Location
Crackley Hall
Boys' Cricket - U14B - Bablake (H)

14:15

Boys' Cricket - U14B - Bablake (H)

Wed 2
A-level PE Moderation day at Rugby School

A-level PE Moderation day at Rugby School

Hopbel Hockey Trip departs (The Limes) (Day 5 of 5)

Hopbel Hockey Trip departs (The Limes) (Day 5 of 5)

A Level Art & Photography Terminal Exams - separate locations

09:00 - 15:40

A Level Art & Photography Terminal Exams - separate locations

Location
Art 6 & Photosuite
A-level Art examination (15 Hours)

09:00 - 15:40

A-level Art examination (15 Hours)

Location
AR6 - Art Studio
Athletics - WSAA Combined Events (A) depart 12:20

13:30

Athletics - WSAA Combined Events (A) depart 12:20

Rounders - U18A, U18B - Nottingham Girls' High (H)

14:30

Rounders - U18A, U18B - Nottingham Girls' High (H)

Boys' Cricket - U13A, U13B - Bilton Grange (H)

16:00

Boys' Cricket - U13A, U13B - Bilton Grange (H)

Boys' Cricket - U12A, U12B - Bilton Grange (A) depart 15:55

16:15

Boys' Cricket - U12A, U12B - Bilton Grange (A) depart 15:55

Orienteering - U18A - Octavian Droober Series (A)

18:00

Orienteering - U18A - Octavian Droober Series (A)

Thu 3
Art A Level 15 Hour exam - Middle day

08:40 - 15:45

Art A Level 15 Hour exam - Middle day

Location
AR6 - Art Studio
A-level Art examination (15 Hours)

08:50 - 15:40

A-level Art examination (15 Hours)

Location
Art 6 & Photosuite
Crackley Hall Year 5 Taster Day and Parents' Information Event

09:30 - 18:00

Crackley Hall Year 5 Taster Day and Parents' Information Event

Location
6FC - 16:00-18:00
Sixth Form Life Skills visiting speaker: Peter Woolf - The Woolf Within (SPH)

12:15 - 13:05

Sixth Form Life Skills visiting speaker: Peter Woolf - The Woolf Within (SPH)

Location
Sports Hall
House Bake-Off competition

13:05

House Bake-Off competition

Athletics - - WSAA Combined Events (A) depart 12:20

13:30

Athletics - - WSAA Combined Events (A) depart 12:20

Boys' Cricket - U13B - Bablake (A) depart 13:15

14:15

Boys' Cricket - U13B - Bablake (A) depart 13:15

Boys' Tennis - U13B - Warwick School (H)

14:15

Boys' Tennis - U13B - Warwick School (H)

Boys' Tennis - U15B - Rugby School (H)

16:15

Boys' Tennis - U15B - Rugby School (H)

Health and Safety Committee meeting

16:30 - 18:00

Health and Safety Committee meeting

Location
6FCMR
Year 8 Whitemoor Lakes Trip Parents' Information Evening

18:00 - 19:00

Year 8 Whitemoor Lakes Trip Parents' Information Evening

Location
Main School - Chapel
Fri 4
Old Princethorpian e-newsletter published

Old Princethorpian e-newsletter published

The Flagpole deadline

The Flagpole deadline

Year 10 Full Reports published

Year 10 Full Reports published

A-level Art examination (15 Hours)

08:40 - 15:30

A-level Art examination (15 Hours)

Location
Art 6 & Photosuite
Art A Level 15 Hour exam - last day

08:40 - 15:30

Art A Level 15 Hour exam - last day

Location
AR6 - Art Studio
Sixth Form Visiting Speaker - Wendy Kay, Young Enterprise

10:35 - 10:55

Sixth Form Visiting Speaker - Wendy Kay, Young Enterprise

Friday Detention

13:05 - 13:35

Friday Detention

Location
G10 - MFL
Ski Trip 2019 Introductory Meeting For Students

13:05 - 13:20

Ski Trip 2019 Introductory Meeting For Students

Notes
For students currently in year 7 and 9 who are interested in joining the Easter 2019 Ski trip
Location
Clarkson Theatre
Boys' Cricket - U12B - Bablake (H)

14:15

Boys' Cricket - U12B - Bablake (H)

Friday After School Detention

15:50 - 16:50

Friday After School Detention

Location
F26 - History
Trustees' Marketing and Communications Committee meeting

16:00 - 18:00

Trustees' Marketing and Communications Committee meeting

Location
Princethorpe
Headmaster's Outgoing/Incoming Prefect Dinner

19:00 - 22:00

Headmaster's Outgoing/Incoming Prefect Dinner

Location
6FC
Sat 5
Boys' Cricket - U12A, U14A - King Henry VIII (H)

09:00

Boys' Cricket - U12A, U14A - King Henry VIII (H)

Boys' Cricket - U13A, U15A - King Henry VIII (A) depart 08:00

09:00

Boys' Cricket - U13A, U15A - King Henry VIII (A) depart 08:00

Sun 6
Mon 7
May Bank Holiday

May Bank Holiday

Tue 8
Athletics - ESAA Schools Cup - Warwickshire (A) depart 13:00

13:30

Athletics - ESAA Schools Cup - Warwickshire (A) depart 13:00

Trustees' Development Board Committee Meeting

15:00 - 17:00

Trustees' Development Board Committee Meeting

Location
6FCMR
Ethos Committee meeting (G10)

16:00

Ethos Committee meeting (G10)

CH and LC Open Evening

17:00 - 19:30

CH and LC Open Evening

Location
Crackley Hall
Costa Rica Pre-departure meeting

18:00 - 19:00

Costa Rica Pre-departure meeting

Location
TBC
Wed 9
Year 5 Taster Day

09:30 - 15:00

Year 5 Taster Day

Boys' Cricket - 1st XI - King Henry VIII (H)

14:15

Boys' Cricket - 1st XI - King Henry VIII (H)

Boys' Cricket - 2nd XI - King Henry VIII (A) depart 13:10

14:15

Boys' Cricket - 2nd XI - King Henry VIII (A) depart 13:10

Climbing Club Trip - Parents' Information Meeting

17:30 - 18:15

Climbing Club Trip - Parents' Information Meeting

Location
LG02 - PE
Orienteering - U18A - Octavian Droober Series (A)

18:00

Orienteering - U18A - Octavian Droober Series (A)

Staff Cricket vs Walsgrave CC (H)

18:00

Staff Cricket vs Walsgrave CC (H)

Thu 10
College Council meeting (G73)

13:05

College Council meeting (G73)

Boys' Tennis - U13A, U15B - King Edward VI, Stratford (A) depart 15:30

16:30

Boys' Tennis - U13A, U15B - King Edward VI, Stratford (A) depart 15:30

Boys' Tennis - U15A - Rugby School (A) depart 15:55

16:30

Boys' Tennis - U15A - Rugby School (A) depart 15:55

Girls' Tennis - U15A - Rugby School (A) depart 15:55

16:30

Girls' Tennis - U15A - Rugby School (A) depart 15:55

Year 9 and 10 Academic Review Evening

18:00 - 20:30

Year 9 and 10 Academic Review Evening

Fri 11
The Flagpole published

The Flagpole published

Year 11 formal lessons end

Year 11 formal lessons end

Whole School Assembly

08:40

Whole School Assembly

Friday Detention

13:05 - 13:35

Friday Detention

Location
G10 - MFL
Friday After School Detention

15:50 - 16:50

Friday After School Detention

Location
F26 - History
Ambassadors' Dinner

19:00

Ambassadors' Dinner

Location
6FC
Sat 12
Boys' Cricket - U12A, U14A - Bablake (H)

10:00

Boys' Cricket - U12A, U14A - Bablake (H)

Boys' Cricket - U13A, U15A - Bablake (A) depart 09:00

10:00

Boys' Cricket - U13A, U15A - Bablake (A) depart 09:00

Former Parents' Saturday Brunch

10:30 - 12:30

Former Parents' Saturday Brunch

Location
Main Dining Room
Irish Music Festival Set-up

14:00 - 18:00

Irish Music Festival Set-up

Location
Various
Sun 13
Ascension of the Lord

Ascension of the Lord

Irish Music festival

Irish Music festival

Location
Theatre, dining hall, G1, G2, G3, F1, F3.
Mon 14
Public Examinations begin

Public Examinations begin

Sixth Form Council Meeting

13:10 - 13:50

Sixth Form Council Meeting

Location
6FCMR
Departmental meetings

16:00

Departmental meetings

Tue 15
The Croft School Year 5 Taster Day

09:30 - 15:00

The Croft School Year 5 Taster Day

Sports Day - Staff v Bilton Grange (A)

16:30

Sports Day - Staff v Bilton Grange (A)

Trustees' Education and Staffing Committee Meeting (General)

16:30

Trustees' Education and Staffing Committee Meeting (General)

Location
Crackley Hall
Wed 16
Ramadan begins

Ramadan begins

Boys' Cricket - 1st XI - King Edward VI Aston (A) depart 13:10

14:00

Boys' Cricket - 1st XI - King Edward VI Aston (A) depart 13:10

Girls' Tennis - U13A, U15A - KEHS Girls (A) depart 15:30

16:30

Girls' Tennis - U13A, U15A - KEHS Girls (A) depart 15:30

Arts Society The Women in Picasso’s Life and Art: 1932 by Margaret-Louise O'Keeffe

19:30 - 22:00

Arts Society The Women in Picasso’s Life and Art: 1932 by Margaret-Louise O'Keeffe

Location
Sixth Form Centre LT
Thu 17
Sixth Form Life Skills visiting speakers: Jan and Tony Pinnegar from The Adrian Sudbury Schools Education Trust

12:15 - 13:05

Sixth Form Life Skills visiting speakers: Jan and Tony Pinnegar from The Adrian Sudbury Schools Education Trust

Duke of Edinburgh - Bronze Review and Route Planning A and B Groups (The Limes)

16:00 - 19:00

Duke of Edinburgh - Bronze Review and Route Planning A and B Groups (The Limes)

Notes
Change of date from Sunday 20 May.
Location
The Limes
Boys' Tennis - U13A, U15A - Warwick School (A) depart 15:50

16:30

Boys' Tennis - U13A, U15A - Warwick School (A) depart 15:50

Boys' Tennis - U13B - Myton School (H)

16:30

Boys' Tennis - U13B - Myton School (H)

Fri 18
The Flagpole deadline

The Flagpole deadline

Sixth Form Visiting Speaker - Iain Bruce - Pentecost

10:35 - 10:55

Sixth Form Visiting Speaker - Iain Bruce - Pentecost

Year 8 Whitemoor Lakes Trip departs

13:00

Year 8 Whitemoor Lakes Trip departs

Friday Detention

13:05 - 13:35

Friday Detention

Location
G10 - MFL
Friday After School Detention

15:50 - 16:50

Friday After School Detention

Location
F26 - History
Old Princethorpians' London Pub Meet (Ye Old Mitre, Ely Court, Holborn, EC1N 6SJ)

18:30 - 22:30

Old Princethorpians' London Pub Meet (Ye Old Mitre, Ely Court, Holborn, EC1N 6SJ)

Location
Ye Old Mitre, Ely Court, Ely Place, London EC1N 6SJ
Sat 19
Saturday Detention (MJR)

09:00 - 11:00

Saturday Detention (MJR)

Location
Sixth Form Atrium
Boys' Cricket - U12A, U14A, U14B, U15A - King Edward VI, Camp Hill (A) depart 08:00

09:30

Boys' Cricket - U12A, U14A, U14B, U15A - King Edward VI, Camp Hill (A) depart 08:00

Rounders - U12A, U12B, U14A, U15A - Bablake (A) depart 08:30

09:30

Rounders - U12A, U12B, U14A, U15A - Bablake (A) depart 08:30

Sun 20
Pentecost

Pentecost

Year 8 - Whitemoore Lakes trip returns

16:00

Year 8 - Whitemoore Lakes trip returns

Mon 21
Boys' Tennis - U13A, U15A - ISA National Tennis Championships (A) depart 07:00

10:00

Boys' Tennis - U13A, U15A - ISA National Tennis Championships (A) depart 07:00

Girls' Tennis - U13A, U15A - ISA National Tennis Championships (A) depart 07:00

10:00

Girls' Tennis - U13A, U15A - ISA National Tennis Championships (A) depart 07:00

Athletics - ISA Midland Championships(A) depart 09:00

10:30

Athletics - ISA Midland Championships(A) depart 09:00

Athletics - Town Championships (A) depart 12:45

13:30

Athletics - Town Championships (A) depart 12:45

Boys' Cricket - U15A, U15B - King Edward VI, Stratford (H)

14:00

Boys' Cricket - U15A, U15B - King Edward VI, Stratford (H)

Staff meeting/CPD session (6FCLT)

16:00

Staff meeting/CPD session (6FCLT)

Tue 22
Boys' Cricket - U14A, U14B - King Edward VI, Stratford (A) depart 13:10

14:00

Boys' Cricket - U14A, U14B - King Edward VI, Stratford (A) depart 13:10

Girls' Tennis - U14A - Wellingborough School (H)

14:30

Girls' Tennis - U14A - Wellingborough School (H)

Wed 23
Trinity Music Exams

09:00 - 16:00

Trinity Music Exams

Location
MU3 - Music
House Spelling Bee

13:05

House Spelling Bee

Boys' Cricket - 2nd XI - King Edward VI, Stratford (H)

14:15

Boys' Cricket - 2nd XI - King Edward VI, Stratford (H)

Boys' Cricket - 1st XI - King Edward VI, Stratford (A) depart 13:10

14:30

Boys' Cricket - 1st XI - King Edward VI, Stratford (A) depart 13:10

Parents' Reading Group

19:30 - 21:00

Parents' Reading Group

Location
library
Thu 24
Year 5 Taster Day

09:30 - 15:00

Year 5 Taster Day

Boys' Cricket - U13A, U13B - King Edward VI, Stratford (A) depart 13:10

14:00

Boys' Cricket - U13A, U13B - King Edward VI, Stratford (A) depart 13:10

Girls' Tennis - U13A, U15A - Kenilworth (A) depart 15:30

16:15

Girls' Tennis - U13A, U15A - Kenilworth (A) depart 15:30

Location
Kenilworth School
Fri 25
The Flagpole published

The Flagpole published

Upper Sixth formal lessons end

Upper Sixth formal lessons end

Year 7 Progress Reports available on the parent and pupil portals

Year 7 Progress Reports available on the parent and pupil portals

Year 8 Full Reports published

Year 8 Full Reports published

London College of Music Examinations

09:00 - 15:45

London College of Music Examinations

Location
MU3 - Music
Friday Detention

13:05 - 13:35

Friday Detention

Location
G10 - MFL
Friday After School Detention

15:50 - 16:50

Friday After School Detention

Location
F26 - History
Sat 26
Inter-Schools' National Two Day Event

Inter-Schools' National Two Day Event

Notes
Saturday: Dressage and Show Jumping
Location
Princethorpe Estate
Sun 27
Feast of Saint Augustine

Feast of Saint Augustine

Feast of the Holy Trinity

Feast of the Holy Trinity

Inter-Schools' National Two Day Event

Inter-Schools' National Two Day Event

Notes
Sunday: Roads & Tracks, Steeplechase and Cross-Country
Location
Princethorpe Estate
Peak District Climbing Trip departs

10:00

Peak District Climbing Trip departs

Mon 28
Tue 29
Peak District Climbing Trip returns

16:00

Peak District Climbing Trip returns

Wed 30
Orienteering - U18A - Octavian Droober Series (A)

18:00

Orienteering - U18A - Octavian Droober Series (A)

Thu 31
Corpus Christi

Corpus Christi

Fri 1
The Flagpole deadline

The Flagpole deadline

Sat 2
Sun 3

Subscribe | Download